bip.gov.pl https://dsc.kprm.gov.pl/
RSS
A A A K
To jest wersja archiwalna z dnia 27.04.2011, zobacz aktualną wersję tej strony.
Zmiany wprowadzono z powodu: usuniecie tekstu i umieszecznie w wiadomościach treści

Informacja

Szczepienie lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie

W dniach od 1 do 10 maja br. na terenie województwa opolskiego przeprowadzona zostanie kolejna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

Będzie to kontynuacja szczepień prowadzonych od 1995r. Sukcesem prowadzonego szczepienia ochronnego lisów przeciwko wściekliźnie jest fakt, że niemal od pięciu lat nie odnotowano na terenie województwa opolskiego przypadków tej niebezpiecznej choroby, zarówno u zwierząt dzikich jak i gospodarskich.


Na tereny leśne, łąki i pola rozrzucone będzie z samolotów 160 000 dawek szczepionki. Szczepionka umieszczona jest w przynęcie w postaci brązowo-zielonych kostek o zapachu ryby.


Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że szczepionka jest w pełni bezpieczna dla zwierząt i ludzi, jednak prosi o niedotykanie i niepodnoszenie jej, ponieważ lisy wyczuwając zapach człowieka nie podejmą szczepionki.


W okresie 2 tygodni od zakończenia szczepień należy w czasie spacerów z psami poza miastem prowadzić je na smyczy, aby nie podejmowały szczepionki, ponieważ zmniejszają tym samym ilość szczepionki przeznaczonej dla lisów.


Prosimy wszystkich o zastosowanie się do powyższych wskazań.

Aktualności

Informacja

08.11.2024

 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu informuje, iż w dniu 8 listopada 2024 roku - Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Opolu będzie otwarty do godziny 13.00

Apel do hodowców drobiu

15.10.2024

 W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epizootyczną, dotyczącą rozprzestrzeniania się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), w gospodarstwach utrzymujących drób na terytorium Polski, którego główną przyczyną rozprzestrzeniania się są zarażone dzikie
ptaki. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu, apeluje o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Choroba niebieskiego języka w Europie (BTV)

15.10.2024

W związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka (BTV) w państwach tj. Andora, Austria, Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Czechy, Szwajcaria, Włochy, Grecja, Szwecja, Portugalia.

Bezpłatne środki odkażające i sprzęt do ich stosowania dla gospodarstw, które ucierp

07.10.2024

 Główny Lekarz Weterynarii (GLW) wydał zalecenie, aby środki odkażające oraz niezbędny sprzęt do ich stosowania, będące w dyspozycji Powiatowych Lekarzy Weterynarii (PLW), były udostępniane nieodpłatnie dla gospodarstw rolnych utrzymujących zwierzęta gospodarskie, które ucierpiały w wyniku powodzi. Inicjatywa ta obejmuje gospodarstwa, w których możliwe jest przywrócenie produkcji zwierzęcej, jak i działalności związanej z Rolniczym Handlem Detalicznym (RHD), Sprzedażą Bezpośrednią (SB), oraz działalnością Marginalną, Lokalną i Ograniczoną (MOL).

Informacja

01.10.2024

 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu przypomina nadzorowanym podmiotom o obowiązku zgłaszania wszelkich zmian w stanie faktycznym prowadzonej działalności, co obejmować́ będzie również̇ szkody w produkcji objętej nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Straty w produkcji zwierzęcej należy w miarę̨ możliwości dokumentować́ w oparciu o dokumenty handlowe przekazywane przez zakłady odbierające uppz.

Informacja

30.09.2024

 W związku ze stanem klęski żywiołowej wprowadzonym w powiecie opolskim Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu przypomina o konieczności sprawdzania przez producentów żywności, czy woda stosowana w zakładach do celów produkcyjnych, spełnia wymagania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz. U. 2017, poz. 2294) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi), celem potwierdzenia, że woda nie jest źródłem zanieczyszczenia środków spożywczych (Rozporządzenie WE 852/2004).



Opublikował: Ewa Mroczkowska-Rossmann
Publikacja dnia: 27.04.2011
Podpisał: Ewa Rossmann
Dokument z dnia: 12.10.2010
Dokument oglądany razy: 4 925