bip.gov.pl https://dsc.kprm.gov.pl/
RSS
A A A K
To jest wersja archiwalna z dnia 15.10.2024, zobacz aktualną wersję tej wiadomości.
Zmiany wprowadzono z powodu: hhhhhhh

Choroba niebieskiego języka w Europie (BTV)

15.10.2024

 W związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka (BTV) w państwach tj. Andora, Austria, Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Czechy, Szwajcaria, Włochy, Grecja, Szwecja, Portugalia.

Mając na uwadze aktualną sytuację, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu, zwraca się z prośbą o każdorazowe poinformowanie o przesyłkach bydła, owiec i kóz z w/w państw w celu przeprowadzenia kontroli zwierząt z gatunków wrażliwych na zakażenie.

Ponadto przy przemieszczaniu zwierząt powinny zostać spełnione wymogi dotyczące:

• odpowiedniej bioasekuracji i środków zmniejszających ryzyko w zakresie transportu do innego państwa członkowskiego lub jego strefy o statusie obszaru wolnego od zakażenia BTV ustanowione w art. 32 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/688;
• wykonywania badań wirusologicznych w kierunku BTV bezpośrednio przed transportem zwierząt oraz w okresie kwarantanny- tylko zwierzęta z ujemnym wynikiem mogą być przemieszczone;
• zaszczepienia zwierząt przeciwko BTV, zwierzęta zaszczepiony powinny posiadać certyfikat przeprowadzonego szczepienia (60 dni przed datą wysyłki).

Zaleca się, aby transport zwierząt z gatunków wrażliwych na zakażenie BTV odbywał się w okresie wolnym od aktywności wektora, kiedy to ryzyko zawleczenia choroby ze stref, na których ona występuje jest najmniejsze.

Dodatkowo Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu apeluje o ostrożność podczas przemieszczania zwierząt z państw członkowskich lub ze stref, które nie są wolne od zakażenia BTV, ani nie są objęte programem likwidacji zakażenia BTV bydła, owiec i kóz.

Choroba niebieskiego języka

www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/o-chorobie-niebieskiego-jezyka

www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zasady-ochrony-przezuwaczy-przed-choroba

Opublikował: Ewa Mroczkowska-Rossmann
Publikacja dnia: 15.10.2024

Dokument oglądany razy: 12
« inne aktualności